Otomotivde ’31 Mart’ maratonu

Hürriyet’ten Taylan Özgür’ün haberine göre, 31 Mart yerel seçimleri öncesi bayilerde adeta otomobil kapma yarışı yaşandı. Mart ayının genelini oldukça hareketli geçiren otomotiv yetkili satıcıları özellikle 28, 29 ve 30 Mart tarihlerinde belki de yılın en yoğun günlerini geçirdi. Neredeyse dört yıldır liste fiyatının altında araç satmayan markalar bazı modellerde yüzde 10’u bulan indirimler yaparken, vatandaşlar büyük ihtimalle 2024 yılının son ‘0’ faizli kredi kampanyalarını kullanmak için zamanla yarıştı. Mart ayında tarihi rekor getirmesi beklenen talebin arkasında ise 31 Mart yerel seçimleri sonrası enflasyonla mücadele için uygulanması beklenen sıkı para politikası vardı. Bununla birlikte, yılın geri kalan dokuz ayında hem sıfır hem de ikinci elde kademeli fiyat artışları da bekleniyor.

134 BİN TL İNDİRİM

İstanbul’da birçok satış danışmanı 2024 model araçlarda bile liste fiyatının oldukça altında fiyatlar verebildiklerini aktardı. Kimi otomobil modellerinde liste fiyatı üzerinden yapılan yetkili satıcı indirimleri yüzde 10’u bulurken, kimi modellerde belki de yılın son 12 ay vadeli ‘0’ faizli kredi kampanyaları sunuluyordu. Liste fiyatı 1 milyon 790 bin TL olan SUV’lar 1 milyon 675 bin TL’ye, 1 milyon 234 bin TL olan Hatchback’ler 1 milyon 110 bin TL’ye, 1 milyon 260 bin TL’lik Sedan modeller 1 milyon 225 bin TL’ye kadar satılabiliyordu. Geçen yıl vatandaşlara zorla dayatılan ve değeri 60 bin TL’leri bulan aksesuarlar ise bu kez hediye ediliyordu.

‘0’ FAİZLERİN SONU

Satış danışmanlarının dile getirdiği ortak görüş ise otomotivde kredi kampanyalarının 1 Nisan itibarıyla artık tamamen sona ereceği oldu. Otomerkezi CEO’su Muhammede Ali Karakaş, “Bankalarda aylık faizler yüzde 7-7.5 seviyelerine kadar geldi. Bayiler bir süredir katkı paylı avantajlı krediler sunuyorlardı. Parasal sıkılaştırma politikaları adına yapılan bu uygulamaların neticesinde bayilerin bu katkı paylarını, kendi imkânlarıyla fonladıkları aradaki farkları ödemekte güçlük çektiği için artık kampanyalardan vazgeçmeye başladıklarını görüyoruz. Hemen hemen birçok marka da 200-300 bin TL, sıfır faiz kampanyalarını 1 Nisan itibarıyla durdurma kararı almış durumda” ifadelerini kullandı.

İLK ÇEYREKTE 300 BİN ADETLE REKOR GELİYOR

Otomobil ve hafif ticari araç satışları 2024 yılına Ocak ve Şubat ayında gerçekleşen 185 bin 691 adet satışla rekor seviyede başladı. Güçlü talepte engellilerin aldığı ÖTV muafiyetli araçlar ve filosunu yenileyen şirketler önemli rol oynadı. Neredeyse her 10 araçtan 4’ünü engelli raporu bulunan vatandaşlar satın aldı. Sektör temsilcilerinin beklentilerine göre, mart ayında satışların yaklaşık 120 bin adetle tarihi rekor kırması ve ilk çeyrek satışlarının 300 bin adede ulaşması öngörülüyor. 300 bin adetlik bu sonuçla, otomotiv satışlarında tarihin en iyi ilk çeyrek sonucuna da ulaşılmış oluyor. Mart ayı özelindeki satışlarda ise engelli ve filo talebinin yanında 31 Mart yerel seçimlerinden sonra enflasyonla mücadele kapsamında uygulanması beklenen sıkı para politikasının etkisi oldukça büyük.

‘BUGÜN VAR YARIN YOK’ KAMPANYASI

İstanbul’da birçok bayinin satış danışmanı Merkez Bankası’nın son faiz kararının ardından bankaların kredi taleplerinin önemli bir kısmını geri çevirdiğinin altını çiziyor ve cazip faizli kampanyaların 1 Nisan itibarıyla sona ereceğini belirtiyordu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x